USA: gazdasági kilátások – tőzsdei várakozások

Nézzük meg, hogy hogyan áll a világ legerősebb gazdasága. Ahhoz, hogy valakiből jó tőzsdei kereskedő legyen, elengedhetetlenül szükséges fundamentális elemzések folyamatos elvégzése. A világgazdaság alapvető összefüggéseivel mindenképpen tisztába kell lennünk.

Az USA gazdasága köszöni, jól van. A felszínen legalábbis erre utaló folyamatokat látunk, azonban ha mélyebbre ásunk, akkor nyugtalanító jelekre lelhetünk. Lassan 3-5 éve nem képes az amerikai gazdaság érdemi növekedésre, a 2% körüli éves GDP sáv elhagyására. Mindezt a növekedést úgy sikerült összehozni, hogy történt némi jegybanki pénzszórás és gazdasági ösztönzés. Persze megnyugtathatnák magukat az amerikaiak azzal is, hogy a világ más részein még ennek a növekedésnek is örülnének….

USA (%) GDP infláció munkanélküliség jegybanki kamat
2015.01 hó

2,5

-0,1

5,7

0,25

2016.01 hó

1,9

1,4

4,9

0,5

2016.09 hó

2,9

1,5

5

0,5

Látszólag a munkanélküliségi adatok is egyre kedvezőbbek, az 5% körüli ráta mindenképpen kedvező – ha csak nem ásunk mélyebbre és nézzük meg a részletesebb adatokat. Nem csak az USA-ban, de a fejlett világ más országaiban is nőnek a jövedelmi különbségek, a szegényebb rétegnek esélye sincs új szakmák elsajátítására, jobb állások megszerzésére, miközben a középrétegből is egyre többen csúsznak le a szegénységbe. Az elnökválasztás azt is megmutatta, hogy ez a réteg mennyire elégedetlen a kilátástalannak tűnő helyzetével.

A gazdaságélénkítés hagyományos eszközei alkalmatlanok a kialakult gondok kezelésére, a jegybanki pénzszórás, a nulla körüli kamatok és állami ösztönző programok ma már egyértelműen eredménytelenek. Az infláció beragadása, helyenként deflációs veszélyek egyértelműen a gazdaságban oly fontos keresleti oldal gyengeségét mutatják.

A tőzsdei árak tartósan nem tudnak eltérni a fundamentális állapotoktól. Láthatjuk, hogy az USA gazdasága messze nem mutat olyan robosztus erőt, mint amennyire csúcson járnak a tőzsdei árfolyamok. A legutóbbi negyedéves gyorsjelentések is hasonló stagnálásról, kivárásról szóltak, nincs jele a növekedést segítő folyamatoknak egyik ágazatban sem.

A cikk részletesebben itt olvasható >>>

Tatár Attila

Független elemző

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük